Avi4You HOME

דואר ישראל - האיילה חדלה לדהור, פרק 1


אבי שניאור
, אקדמאי עם תעודת הוראה, חבר בקהילת אי ביי מ-1999, מאמן eBay
כל אחד יכול eBay

הכותב

Avi4You

עידן המסחר המקוון והעולם הגלובאלי מאפשר לכל אחד לסחור בקלות וללא גבולות.
לביצוע משלוח המוצרים וקבלתם, אנו נאלצים להשתמש בחברת דואר ישראל.
מאמר זה מתאר ודן באיכות השירות שמספק דואר ישראל באמצע 2008 לעומת חברת הדואר האמריקאית
בהיבטי משלוח ומסירה של חבילות וצרורות ומציב תמרור אזהרה בפני האחראים על מונופול הדואר בישראל.
המאמר גם דן בחוק הבלתי הגיוני, המטיל מכס על כל חבילה בשווי תכולה ומשלוח של מעל 50 דולאר.

תקציר


להורדת המאמר במלואו
לחץ/י על תמונת הכותרת להורדת המאמר במלואו *

 

מערכות מסחר מקוונות דוגמת eBay תרמו וסיפקו את הכלים ליצירת שוק מסחרי חדש וגלובאלי בו כל משתמש, אדם פרטי כמו גם חברה גדולה מתחרים על מגרש אחד, ללא הבדלים והעדפות. כללי המשחק השתנו וכל יזם בעל רצון והתמדה מסוגל להתחרות ואף להביס גם את ענקי השוק. מאות מיליוני מוכרים וקונים מכל העולם הצטרפו לשוק הענקי הזה והם מספקים אפשרויות בלתי מוגבלות לקונה הפוטנציאלי וחוויית קניה זמינה, נוחה, זולה ומהירה.

משתמשיeBay  שעוסקים בקניה ומכירה של מוצרים שונים שולחים ומקבלים אותם ברחבי העולם באמצעות חברות שילוח שונות, אך בעיקר הם מסתמכים על רשויות הדואר הלאומיות בכל מדינה.

בישראל נאלצים משתמשי eBay המקומיים, הן הקונים והן המוכרים להשתמש בשירותי דואר ישראל וזאת מכיוון וחברת דואר ישראל, חברה ממשלתית מתחילת 2006, אוחזת במונופול הרשמי להעברת דברי הדואר בישראל.
בישראל אמנם פועלות חברות שילוח בינלאומיות דוגמת UPS, DHL, FedEx ,אך השירותים שחברות אלו מציעות, מיועדים בעיקר לפלח השוק הגבוה כמו חברות הי-טק, הדורשות שירותי אקספרס ומוכנות לשלם על כך כסף רב.

שוק הדואר העולמי עבר בשנים האחרונות תהפוכות רבות אך עושה רושם שמרביתן חלפו מעל לראשה של חברת דואר ישראל, שלא השכילה לצעוד קדימה, לא טרחה להתקדם טכנולוגית ונשארה מאחור בפיגור של שנים אחרי רשויות דואר דוגמת ארה"ב, גרמניה, אנגליה וכד'.

התפשטות האינטרנט בקצב מסחרר והפיכת העולם לשטוח כפי שטוען בספרו הכלכלן תומס ל. פרידמן, הובילו להתפתחויות טכנולוגיות רבות. טכנולוגיות אלו הוטמעו גם בשוק הדואר שהפך נגיש וקל יותר לשימוש לקהל הרחב וזאת ממחשבו של כל משתמש וללא צורך להגיע עוד לסניף הדואר המקומי.
התפתחותן של מערכות מסחר מקוונות דוגמת eBay שסחפו אליהם מאות מיליוני משתמשים, יצרה צורך לספק שירותי שילוח לכל אותם סוחרים וקונים, שירותים מהירים, מקוונים בזמן אמת, אמינים וזולים.
חברות הדואר בעולם לא התעלמו מתופעת המסחר המקוון. הן עברו שינויים והתאמות טכנולוגיות ואחרות כדי לספק את הצורך לדיוור בעידן המקוון וכדי להגדיל את נתח השוק בו הן פועלות.

אך בעוד רשויות הדואר בעולם זיהו את הצורך והפוטנציאל המסחרי בעולם שטוח, ללא גבולות ומכשולים, וערכו שינויים מתבקשים, החליטה משום מה חברת הדואר בישראל שלא להצטרף למהפכה. היום באמצע 2008 יש לישראל חברת דואר איטית, מסורבלת ומפגרת יחסית למערב, חברה שמערימה קשיים ומציבה מכשולים רבים בדרכם של צרכניה.
זה לא שאין או לא היו תקציבים לדואר ישראל, היו גם היו, אך אלו הוצאו על מסעות פרסום ראוותניים,  השקעה מסיבית שאינה נגמרת בשינוי תדמית, קידום ויחצנות של בכיריה ועוד ועוד, הכסף הושקע במקומות הלא נכונים. במקום לשפר את השרות ולהצעידו לעולם החדש, הושקע הכסף בתדמית ובמעטפת ריקה מתוכן ולא בעיקר, בשרות הדואר לציבור.

ראשי חברת דואר ישראל שכחו את מטרות ויעדי החברה כפי שרשום באתר החברה : "חברת דואר ישראל שמה לעצמה ליעד להיות המוביל הארצי של דואר, חפצים וכספים בישראל ולרחבי העולם, על יסוד עקרונות עסקיים וקווי מוצרים רווחיים, בתנאי תחרות הוגנים, תוך שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר. החברה מתחייבת לספק שירות ברמה גבוהה, בסטנדרטים בין-לאומיים, לכל מקום ברחבי המדינה"

לב ליבו של שירות הדואר הוזנח. מציעים לנו ביטוחים ושירותים בנקאיים ומה לא, אבל את השרות העיקרי שנחוץ לכולנו = הטיפול בדברי דואר, שכחו, הזניחו וגרמו לו להגיע למצב אנוש ומבייש.

להמשך עבור/י לפרק הבא

 eBay מבחר מכרזים המועברים אליכם און-ליין מאתר


רוצה לראות עוד מוצרים לוהטים שנמכרים ממש ברגעים אלו? עבור/י לדף הזה

Avi4You HOME
Home | About | Contact
דף הבית | על האתר | דרישות ממתאמן/ת | שאלות ותשובות | מאמרים
יצירת קשר | מבחר מוצרים לוהטים המועבר און-ליין מאי ביי

Avi4You המאמן שלי להצלחה באיביי | אי ביי e-Bay | לקנות ולמכור בקלות ובביטחון בזירת המסחר הגדולה בעולם | לימודים קורס eBay אימון לימוד קניה ומכירה | ללמוד בקבוצות קטנות בכפר-סבא או באימון אישי בשרון | כולל פייפל PayPal 

Copyright © 2007-2011 Avi4You. All rights reserved.